ניצוצות

התכנית מפגישה תלמידים עם הורים ובוגרים (מנחים) מתוך הקהילה ומחוצה לה בעלי "ניצוץ" בתחום ידע מסוים.

המנחים משתפים באופן ישיר את התלמידים בניסיונם במטרה לעזור להם לגלות מה מעניין ומלהיב אותם. במהלך השנה בוחרים התלמידים מתוך עשרות ניצוצות את הנושאים המעניינים אותם ונחשפים לא רק למגוון נושאים אלא גם לאנשים מעוררי השראה, בעלי ידע ותשוקה אשר מוכנים להקדיש מזמנם ומרצם.

כיצד זה עובד

לעמותת ניצוצות כ-3000 מנחים מתנדבים בעלי ניצוצות בנושאים שונים ומגוונים. כל המנחים עברו הכשרה ועומדים בתנאי משרד החינוך. הניצוצות מועברים בקבוצות קטנות (ממוצע 14 ילדים), רב-גיליות בימי שישי, לאורך כל השנה.

השנה מחולקת למחזורים בני חודש כל אחד (ארבעה מפגשים), כחמישה עד שישה מחזורים בשנה. בתחילת כל מחזור מבוצע תהליך בחירת הניצוץ על ידי הילדים מתוך רשימת הניצוצות באותו מחזור בבית הספר. מבנה ניצוץ אופייני כולל ארבעה מפגשים: שני המפגשים הראשון והשני (שתי שעות לימוד כ"א) – מתמקדים בהכרות עם המנחה ועולם התוכן, המפגש השלישי (יום מלא) – ניצוץ בשטח, מפגש חווייתי מעשי בנושא הניצוץ, בדרך כלל מחוץ לכתלי בית הספר, המפגש הרביעי (יום מלא), כולל מפגש סיכום של המנחה עם הקבוצה שלו, יריד ניצוצות, בו מוצג הניצוץ על ידי התלמידים לשאר בית הספר וניצוץ-אורח, בו מוצג ניצוץ אחד לכלל בית הספר.